Eerste communie 26 mei 2022 – JIJ HOORT ER BIJ

Donderdag 26 mei, een feestelijke dag in onze kerk en niet alleen omdat we het feest van Hemelvaart vieren.

Al vroeg op de dag is er heel wat bedrijvigheid in de kerk:  stoelen worden verplaatst, het altaar wordt getooid met kleurige kaarsen, een heel groot boek wordt op het planum geplaatst…  Hier is duidelijk wat aan de hand!  En inderdaad, rond half tien komen er vanuit de verschillende invalstraten feestelijk geklede jongens en meisjes de kerk binnen getrippeld, vergezeld van hun ouders, broers, zussen, oma’s, opa’s… Door de voorafgaande coronamaanden is het voor sommigen nog een beetje onwennig, maar als ze hun vriendjes en de Arkmama’s en Arkpapa’s zien, zijn ze gerustgesteld en lopen ze door naar de kooromgang waar ze bij hun kleurgroepje verzamelen, zoals ze dat tijdens de oefenmomenten zo goed hebben geleerd.  De kinderen komen hier vandaag samen om voor het eerst deel te nemen aan de maaltijd van Jezus, één van de belangrijke momenten in hun leven!  Op de vraag hoe ze zich voelen, antwoorden ze in koor dat het nu toch allemaal heel spannend wordt.  En de glinstering in hun ogen verraadt hun ongeduld.

Foto: Bert Cluytens

Tijdens de groei naar deze dag, veelal online maar met af en toe toch een echt moment samen in onze kerk, leerden de kinderen de vele mooie verhalen over Jezus en God kennen, maakten ze knutselwerkjes, zongen ze liedjes en maakten ze gebedjes.  Dankzij het boekje ‘Wat een geluk’ -waarin de eerste communicanten samen met hun gezin rond de voorbereiding konden werken- en de catechesemomenten met de kinderen en hun gezin in onze kerk, werden ook de ouders sterk betrokken bij de voorbereiding van deze eerste communiedag.

Op de trappen achter het altaar kregen 41 communie-herinneringsdozen een plaats.  Na de viering krijgen de kinderen hun eigen doos mee naar huis:  heel gemakkelijk te vinden want de dozen staan per kleurgroepje bijeen en bovenop elke doos prijkt het dier dat iedere eerste communicant bij het begin van dit catechesejaar voor zichzelf heeft uitgekozen.  Wat zal het een fijn moment zijn als de kinderen na de viering hun doos mogen meenemen, om te bewaren, nog vaak in te snuisteren en aan te vullen met nieuwe herinneringen!

Bij het begin van de viering vraagt pastoor Jan de kinderen om hun oren open te zetten en hun hart wakker te kloppen voor het woord van Jezus, waar de eerste communicanten met grootse gebaren gretig op reageren.  De vragen die pastoor Jan voor de kinderen heeft tijdens de homilie worden uitbundig beantwoord.  De kinderen zijn in de ban van wat pastoor Jan vertelt!

De verzorgde, gemoedelijke viering waarin alle kinderen het beste van zichzelf geven, wordt nog mooier dankzij het kinderkoor -onder begeleiding van Elke- dat de stemmetjes van onze eerste communicanten komt versterken, door de gitaarbegeleiding van Luc bij de liedjes en door de prachtige orgelklanken -gebracht door Wannes- die de stille momenten kleuren.  Ook een van onze eerste communicanten, Guillaume, speelt bij de communie een stukje op het orgel.

De kinderen denken op deze feestdag niet alleen aan zichzelf.  Bij de offerande schenken ze boeken uit hun eigen boekenstapel aan het schoolproject ‘Samen voor Sam’.  Dit project helpt kinderen uit Mechelen die het moeilijk hebben.  Want ook zij horen er bij!

Foto: Bert Cluytens

Als slotlied zingen de kinderen ‘Je mag er zijn. Wie, ik? Ja, jij! Je hoort er helemaal bij!’.  Kan er een mooiere afsluiter zijn voor een viering waarin de kinderen bijeen zijn rond het woord en het brood van Jezus?  Een afsluiter van een (door corona moeilijk) jaar van toeleven naar dit hoogtepunt, waarin ze bevestigen dat ze het breken en delen van Jezus willen vormgeven in hun eigen leven.  En dus ook de start van hun nieuwe leven waarin ze Jezus nog meer een plaats willen geven en onder de regenboog stilaan verder willen varen naar hun vormsel toe.

‘Je hoort er bij’:  niet alleen het thema van dit catechesejaar bij de eerste communie, maar ook iets dat we heel graag zeggen tegen alle 41 kinderen, ieder met zijn of haar eigen talenten en ‘eigen-aardigheden’.  En het geldt ook voor alle ouders, de hele Arkploeg, zuster Ann en pastoor Jan, voor iedereen die deze mooie dag mogelijk maakte, voor onze ganse gemeenschap!

Een dikke proficiat voor al onze eerste communicanten.  En voor iedereen die voor en achter de schermen meewerkte aan het eerste communietraject:  EEN HARTELIJKE DANKJEWEL!

Foto: Johan Lenaerts

Dit zijn de namen van onze eerste communicanten van 2022:

Rode groepje: Anna De Reymaeker, Armando De Smet, Marlene Dirlik, Guillaume Kwanten, Pepijn Tamutan Tanwie, Erika Van Assche, Achiel Vander Voorde

Oranje groepje: Felix Borghgraef, Lucas Borghgraef, Magnus Borghgraef, William Buekenhout, Maxim De Cort, Isaak De Samblanx, Amalia Hauk

Gele groepje: Lily De Ronghé, Frederik De Strycker, Jérôme Legrand, Emiliana Legrand, Mateo Meynendonckx, Jules Rahier, Jovito Vervoort-Patigny

Groene groepje: Teo Briké, Ryan De Block, Lena Holsters, Arthur Horemans, Louise Horemans, Lander Pierard, Milena Somay

Blauwe groepje: Noah Bisi, Rosalie De Ceuster, Esther Depaepe, Lemonie Desmidt, Flo Lheureux, Ferre Lheureux, Arianne Visscher

Paarse groepje: Arthur Bracaval, Olivia Antonia Daneels, Ruben Peters, Maria Eleonora Piraino, Lieselot Reyntiens, Vince Van Kelst